Altın Eldiven Ödülü Kazanan Kaleciler

FIFA Dünya Kupası tarihi boyunca iz bırakan kaleci performanslarıyla da konuşulmuştur. Altın Eldiven Ödülü, bu performansları taçlandıran en önemli ödüldür.

İlk olarak 1930 yılında Uruguay’da düzenlenmeye başlayan dünya futbolunun en büyük organizasyonu olan FIFA Dünya Kupası, sadece izleyenler için değil futbolcular ve teknik direktörler için de adeta bir karnaval niteliğindedir.

FIFA Dünya Kupası’nda oynayan her bir futbolcu ve teknik direktör, bu deneyimi kariyerleri boyunca büyük bir prestij olarak taşırlar. Ancak FIFA Dünya Kupası’nda yer almanın ötesinde çok daha büyük onura sahip olan isimler de vardır.

Bu isimler başta FIFA Dünya Kupası şampiyonluğu yaşayan futbolcu ve teknik ekiplerden oluşur. Bunun da ötesinde her turnuvanın sonrasında verilen bireysel ödüller de paha biçilemez bir değerdedir.

Bahsettiğimiz ödüllerin başında turnuvanın en iyi oyuncusuna verilen Altın Top Ödülü, turnuvanın gol kralına verilen Altın Ayakkabı Ödülü, o yıl düzenlenen organizasyonda en fazla dikkat çeken genç oyuncuya verilen En İyi Genç Oyuncu Ödülü gelmektedir.

Tüm bunların yanında bir de her daim performanslarıyla fark yaratan file bekçilerine verilen Altın Eldiven Ödülü vardır. Dünya kupaları tarihinde, şampiyon olan her takımın mutlaka fark yaratan bir kalecisi olmuştur. Başka bir ifadeyle başarı öykülerinde kalecilerin yeri takımın en başında yer alır.

Altın Eldiven Ödülünün İlk 60 Yılı

altın eldiven ödülü

İlk FIFA Dünya Kupası şampiyonu Uruguay’ın kalesini koruyan Enrique Ballesteros, ilk Altın Eldiven Ödülü’nün de sahibi olarak tarihte unutulmazlar arasına girmiştir.

Sonrasında bu ödülü sırasıyla Ricardo Zamora (İspanya), Frantisek Planicka (Çekoslovakya), Roque Maspoli (Uruguay) ve Gyula Grosics(Macaristan) almıştır.

Ancak bu kalecilerden belki de hiçbiri 1958 FIFA Dünya Kupası’nda Altın Eldiven Ödülü’nü kazanan Lev Yaşin gibi büyük efsaneler değildir.

Sovyetler Birliği kalesini koruyan Lev Yaşin, sadece bir kaleci olmanın ötesinde adeta fileleri kaplayan bir duvar ustasıydı. Tarihin en özel kalecilerinin başında gelen Lev Yaşin’den sonra bu ödülü alan isimler arasında belki de yalnızca Dino Zoff, Yaşin’in performansına yaklaşabildi.

Altın Eldiven Ödülü Lev Yaşin Adıyla Verildi

1994’te Amerika Birleşik Devleri’nde düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nda Altın Eldiven Ödülü’nün adı Lev Yaşin Ödülü olarak değiştirildi. Sadece 4 Dünya Kupası’nda ödül bu isimle verilirken, tarihte Lev Yaşin Ödülü’nü alan 4 isimde büyük efsaneler oldu.

1994’te Michel Preud’homme, 98’de Fabian Barthez, 2002’de Oliver Kahn ve 2006’de Gianluigi Buffon bu prestijli ödülü kazanan isimlerdi.

2010 yılından itibaren ise ödül tekrar Altın Eldiven Ödülü ismini aldı. Yenilenen ismiyle bu ödülü alan son 3 oyuncu da 2000’li kuşağın çok yakından bildiği başarılı 3 file bekçisiydi.

2010 Güney Afrika’da ödül şampiyon takımdan Iker Casillas’a gitti. 4 yıl sonra Brezilya’da Altın Eldiven olarak yine şampiyonun kalecisi Manuel Neuer belirlendi.

Son olarak 2018 FIFA Dünya Kupası’nda ödül bu kez şampiyon olmayan bir takıma gitti. Belçika’nın ilerleyişinde büyük pay sahibi olan Thibaut Courtois, an itibariyle prestijli ödülün son sahibi.