Altın Çocuk Maradona Hakkında

Dünyaca ünlü İtalyan asıllı Arjantinli oyuncu Diego Armando Maradona’nın kariyeri boyunca birçok lakabı vardır. El Pibe de Oro, El Cebellito, El Pelusa  ve El Barrilete Cosmico bunların bilinenleridir.

Maradona’nın Lakapları

El Pibe de Oro; Altın Çocuk anlamına gelen bu lakap Boca Junior forması giyen efsane oyuncu Ernesto Lazzatti için kullanılmıştır. Daha sonra top cambazı, Arjantin’in göz bebeği olan Maradona’da bu lakaba layık görülmüştür.

El Cebellito; ilk başlarda Maradona’nın alt yapıda giydiği takım için kullanılan bu lakap, daha sonralardan Marodona için de bir dönem kullanıldı.

El Pelusa; Maradona’ya saçlarından dolayı bu lakap takılmıştır.

El Barrilete Cosmico; 1978 yılında Arjantin Milli takımı ile teknik direktör olarak şampiyonluğa ulaşan Cesar Luis Menotti, 1986 Dünya Kupası öncesi, Maradona’ya kaptanlık verilmesine karşı çıkmıştı. Özel yaşantısından dolayı Maradona’nın kaptan olmasını istemeyen Menotti, onun giderek kötü gittiğini ve Uçurtma gibi yaşamayı bırakmaz ise 1986 Dünya Kupası’nı figürü olacağını söylemişti. Arjantin 1986 Dünya Kupası Final’inde Almanya’yı 3-2 mağlup etmiş ve kupayı müzesine götürmüştü. Bu dünya kupasından sonra Diego Armando Maradona’ya kozmik uçurtma anlamına gelen ‘’ El Barrilete Cosmico ‘’ lakabı takılmıştır.

Alt Yapı Kariyeri ve Argentinos Junior Yılları

Alt yapı kariyerine 9 yaşında Estrella Roja’da başlayan Maradona, oradan Los Cebollitas, oradan da Argentinos Junior’a geçti.

Profesyonel kariyerine 1976 yılında Argentino Junior ile sözleşme imzalayarak başladı. 5 yıl formasını terlettiği kulüpte 167 maça çıktı ve 116 gol atmayı başardı.

Boca Juniors Yılları

İki farklı dönemde Boca Juniors forması giyen Maradona, 1981 – 1982 sezonunda Boca forması ile şampiyonluğa ulaştı ve Önümüzdeki sezon Avrupa’nın devlerinden Barcelona’ya transfer oldu. Bu dönemde oynadığı 40 karşılaşmada 28 gole imzasını attı.

Kariyerinin son yıllarında Boca Juniors’a dönen Diego Armando Maradona, 1995 – 1997 yılları arasında 30 maça çıktığı kulübü ile 7 gol attı ve kariyerini burada sonlandırdı.

Barcelona Yılları

1982- 1984 yılları arasında Barcelona forması giyen Maradona’nın burada da kariyeri pek fazla uzun sürmedi. 36 maça çıktığı Katalan ekibi ile 22 gol atmayı başardı ve buradan kariyerinin en şaşalı günlerini geçirdiği Napoli’ye transfer oldu. 6.9 Milyon Euro’luk transfer ücreti ile dönemin en pahalı transferini gerçekleştirdi.

Napoli Yılları

7 yıl boyunca Napoli forması giyen Maradona, kariyerinin zirvesine burada ulaştı. Napoli ile İtalya Lig’inde 2 kez lig şampiyonluğu, 2 kez de ikincilik yaşayan Altın Çocuk, 1989 yılında takımı ile o zamanki adı ile UEFA Kupası’nı kazanmayı başardı. Kariyeri boyunca Napoli forması ile 188 maça çıktı ve 81 gol attı.

Sevilla Macerası

Sadece 1 sezon formasını giydiği İspanyol ekibi ile 26 karşılaşmaya çıktı ve 5 gol atarak, İspanya macerasını kısa tuttu.

Newell’s Old Boys Yılları

Çok kısa bir süre de olsa kariyerinde 5 maça çıktığı ve gol atmayı dahi başaramadığı oldukça başarısız geçen bir Newells Old Boys kariyerinden de söz etmeden geçemedik.

Milli Takım Performansı

Milli takım forması ile 91 maça çıkan Maradona, 31 gol atmayı başarmıştır. İlk Dünya Kupası deneyimini 1982 yılında yaşadı. İlk Dünya Kupası şampiyonluğunu ise 1986 Dünya Kupası’nda ulaşan Altın Çocuk, kupayı adeta Arjantin’e tek başına armağan etti. Turnuva boyunca Arjantin’in attığı 14 golün 10’unda; asist ya da gol atarak söz sahibi oldu. 1990 yılında da takımının Batı Almanya ile yaptığı Final karşılaşmasına kadar Arjantin’i sırtında taşıdı. Fakat Final’de 1-0 kaybederek kupayı alamadılar. 1994 Dünya Kupası’nda çıkan doping skandalı ile milli takım kariyerini sonlandırdı.