2022 Katar Dünya Kupası Heyecanı Yaklaşıyor

2022 Katar Dünya Kupası’nın başlamasına 1 ay kaldı. Katar’da düzenlenecek olan 20 Kasım – 18 Aralık tarihleri arasında oynanacak turnuva için geri sayım başladı. Bir çok futbulseveri ekran başına ve Katar’daki muhteşem stadyumlara toplayacak olan turnuvada açılış mücadelesi, Katar ile Ekvador arasında 20 Kasım’da yapılacak. Gelin Dünya Kupası’nda yer alacak gruplara bir göz atalım.

Dünya Kupası Grupları

A Grubu: Katar, Hollanda, Senegal, Ekvador

B Grubu: İngiltere, ABD, İran, Galler

C Grubu: Arjantin, Meksika, Suudi Arabistan, Polonya

D Grubu: Fransa, Danimarka, Tunus, Avustralya

E Grubu: İspanya, Almanya, Japonya, Kosta Rika

F Grubu: Belçika, Hırvatistan, Fas, Kanada

G Grubu: Brezilya, İsviçre, Sırbistan, Kamerun

H Grubu: Portekiz, Uruguay, Güney Kore, Gana

2022 Katar Dünya Kupası

2022 Katar Dünya Kupası, Orta Duğu’da düzenlenecek olan ilk turnuva özelliğini taşıyor. Ayrıca 2002’de Japonya ve Güney Kore’in ortaklaşa düzenledikleri turnuvadan sonra Asya’da düzenlenecek olan ikinci Dünya Kupası olma özelliğini de taşıyor.

Katar’da düzenlenecek olan bu turnuva yaz ayların bu bölgede çok sıcak geçmesi nedeni ile kış aylarına kaydırılan ilk turnuva özelliği de taşıyor. Ayrıca Katar Futbol Federasyon’u Dünya Kupası için muhteşem  stadyumlar inşa etti. Bu stadyumların bazıları klimalı olma özelliğini de içinde barındırıyor.

2022 Dünya Kupası İçin Kaç Ülke Mücadele Verdi?

FİFA Dünya Kupası’nda mücadele edebilmek için 6 Konfederasyonlardan 206 takım mücadeleler vermiştir. Toplamda 865 karşılaşma oynanmıştır. Bu maçlarda 2424 gol atılmıştır ve maç başına gol ortalaması yaklaşık olarak 2.8 olmuştur. 2022 Dünya Kupası Elemeleri’nde gol kralı ise turnuvaya katılma hakkını elde edemeyen Birleşik Arap Emirlikleri takımından Ali Mebhut olmuştur.

Katar, 2022 Dünya Kupası’na ev sahibi ülke olma özelliğini taşıdığı için Dünya Kupası Elemeleri’nde mücadele vermeden katılacaktır. 1930 -1974 yıllları arasında Dünya Kupası organizyonlarına katılmayan Katar turnuvada yer alamamıştır. 1978 – 2018 yılları arasında ise Dünya Kupası Elemeleri’ne katılmışlar. Fakat Elemeleri geçemedikleri için turnuvada yer alamamışlardır. 2022 yılına kadar hiçbir Dünya Kupası organizasyonunda yer alamayan Katar’ın ilk Dünya Kupası deneyimi olacaktır.