2022 KATAR DÜNYA KUPASI ELEMELERİN’DE FİNLANDİYA

2022 Katar Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde D Grubunda yer alan Finlandiya grup aşamasını 3. Sırada tamamlaya bilem takım Katar ‘da yer alamayacaklar.

D Grubunda yer alan 1 puan ile Finlandiya 2. Ukrayna’ ya kaptırmış oldular. Grupta 8 karşılaşmada 3 galibiyet ala bilen Finlandiya 2 beraberlik ve 3 mağlubiyet alarak 10 gol atıp kalesinde de 10 gol görev takım grup aşamasını 0 averaj ile tamamladılar.

Finlandiya 2022 Katar Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde D Grubunda Fransa, Ukrayna, Bosna – Hersek ve Kazakistan ile aynı grupta yer aldılar.

FİNLANDİYA ELEMELERDE GRUPTAN ÇIKAMADI

finlandiya

Finlandiya 2022 Katar Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde D Grubunda yer alan takım gruptaki ilk 2 karşılaşmasında Bosna – Hersek ile 2 – 2 beraberlik ile ayrıldıkları ilk maç sonunda Ukrayna ile de 1 – 1 beraberlik ile sahadan ayrılarak iki maçtan da 2 puan ile ayrılmış oldular.

D Grubunda Finlandiya ilk galibiyetini Kazakistan karşısında 1 – 0 ‘Lık skor ile alan takım ilk 3 puanını grupta ki 3. Karşılaşmasında almış oldular.

İlk mağlubiyetini de Finlandiya deplasmanda Fransa ile karşı karşıya gelen takım 2 – 0 mağlup olarak sahadan ayrıldılar. 5. Karşılaşmasında ise Finlandiya kendi sahasında konuk ettikleri Ukrayna ‘ ya ile ilk yarıda atılan goller ile 2 – 1 mağlup olarak ayrıldılar.

Galibiyete ihtiyacı olan Finlandiya 2022 Katar Dünya Kupası’ na katıla bilemek için son 3 maçından da galip olarak ayrılması gereken takım deplasmanda Kazakistan maçında 2 – 0 ‘lık skor ile ayrılarak grubunda ki 2. Galibiyetini almış oldular.

Bosna – Hersek deplasmanın da ise çok çekişmeleri geçen karşılaşmada 25’ dakikada Penaltıdan yararlanamayan Finlandiya 29’’dakikada ise M. Forss ile ilk yarıyı 1 – 0 önde tamamlamışlardı. 37’ dakikada ise ilk yarı bitmeden J. Raitala kırmızı kart gören oyuncu ikinci yarda ise takımını 1 kişi eksik olarak da oynamasına neden olmuştu.

Finlandiya karşılaşmanın ikinci yarısında ise 1 kişi eksik olmalarına rağmen karşılaşmanın 50’ dakikasında R. Lod ile buldukları 2. Gol ile oldukça rahatlayan Finlandiya 69’ dakikada ise rakibin golüne engel olamadılar. Finlandiya karşılaşmanın son 20’ dakikalık kısmına rakibin büyük baskısı ile girecekler derken 73’ dakikada ki buldukları gol ile maçtan 3 – 1 galip olarak ayrıldılar.

DÜNYA KUPASI ELEMLERİNDE FİNLANDİYA’NIN EKSİKLERİ

Grubun son maçında ise Finlandiya konuk ettikleri Fransa ile karşı karşıya geldiler. İlk yarısında gol sesi çıkmayan karşılaşmada Fransa ikinci yarıda buldukları goller ile Finlandiya ‘ yı 2022 Katar Dünya Kupasın’ dan elemiş oldular.

Grubu lider olarak tamamlayan Fransa ilk önce K. Benzema ile 1 – 0 öne geçen takım sonrasında K. Mbappe ile 2 – 0 ‘ ı yakalayan takım Finlandiya yı turnuvanın dışında bırakmış oldular.