2022 KATAR DÜNYA KUPASI ELEMELERİ UKRAYNA PERFORMANSI

2022 Katar Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde D grubunda yer alan Ukrayna grubunu 12 puan ile 2. Sırada yer alarak Katar için ön eleme oynayacak takımlar arasında yer almış oldular.

Ukrayna 2022 Katar Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde D grubunda Fransa, Finlandiya, Bosna – Hersek ve Kazakistan ile aynı grupta yer aldılar.

2022 Katar Dünya Kupası Avrupa Elemelerine Ukrayna’ lı efsane olmuş futbolcu AndriiShevchenko ile başlayan Ukrayna çıktığı 3 maç sonrasında AndriiShevchenko ile yollar ayrılmıştı.

AndriiShevchenko sonrasında ise Ukrayna takımının başına 64 yaşındaki tecrübeli isim OleksandrPetrakov getirilerek eleme grubunu tamamlamış oldular.

Ön elemelere kalmaya hak kazanan Ukrayna 24 Mart’ ta elemeler deki ilk maçında İskoçya ile karşı karşıya gelerek 2022 Katar Dünya Kupası için mücadele edecekler.

UKRAYNA’YA ELEMELERDE İKİ GALİBİYET YETTİ

2022 Katar Dünya Kupası Avrupa Elemelerinde D grubunda yer alan Ukrayna ve Fransa ‘ nın gruptan 1. Ve 2. Olarak çıkacakları elemeler başlamadan belliydi. Zayıf rakipleri karşısında D Grubun da en güçlü takımlar olan Fransa ve Ukrayna ilk karşılaşmada sahadan karşılıklı atılan goller ile 1 – 1 beraberlik ile ayrılarak grup aşamasına her iki takım da 1 puan ile başladı. Rövanş maçında ise güçlü rakibi karşısında Ukrayna ilk maçta ki skor ile 1 – 1’ lik beraberlik ile biten karşılaşma ile rakibine iki maçta da mağlup olmamış oldu.

Ukrayna Gruptaki ikinci maçında ise ilk yarısı 0 – 0 beraberlik ile sonuçlanana karşılaşmada Finlandiya ile 1 – 1 beraberlik ile sahadan ayrıldı. Finlandiya 80’ dakikada 1 – 0 öne geçerken 89’ dakikada penaltı yapan oyuncusu V. Mykolenko hem kırmızı kart görerek takımını da yalnız bıraktı. Penaltı golü ile beraberliği son anda kurtardı.

Grup aşamasında 3. Maçında ise zayıf rakibi Kazakistan karşısında 20’ dakikada öne geçmesine rağmen skor üstünlüğünü koruyamayan Ukrayna sahadan 1 – 1 ‘lik beraberlik ile ayrılarak grup aşamasında ki 3.maçtan da 1 puan ile ayrılmış oldular. Rövanştaki Kazakistan maçında ise gene beraberlik vardı. 2’ dakikada öne geçen Ukrayna 74’ dakikada kalesinde beraberlik golünü gördüler. Karşılaşmanın uzatma dakikalarında ise önce Ukrayna 90 + 3 ‘ de öne geçerken hemen peşinden Kazakistan 90 + 5 ‘de karşılık verdiği karşılaşmada 2 – 2 gollü beraberlik ile sona ermişti.

Ukrayna grubunda ki 2 galibiyetini ise birisini Finlandiya deplasmanın da 2 – 1 ‘lik skor ile alırken, ikinci galibiyetini ise Bosna – Hersek deplasmanın da 2 – 0 ile aldılar.

İki galibiyet ile gruptan çıkmayı garantileyen Ukrayna 12 puan ile grup aşamasını 2. Sırada bitiren en kötü takım oldular.

UKRAYNA’NIN PLAY OFF‘DA RAKİP İSKOÇYA

Play Off’ ilk maç F grubunu 23 puan ile 2. Sırada tamamlayan İskoçya ile karşı karşıya gelecek olan Ukrayna ‘yı oldukça zorlu bir mücadele bekliyor olacak.