2022 Dünya Kupası’nın Farkı

Tartışmalarıyla, hatalarıyla, günahları ve sevaplarıyla 2022 Dünya Kupası’na artık 1 yıldan az bir süre kaldı. Alışılageldik formatın tamamen dışına çıkılması ve Katar’da oynanacak olması nedeniyle tam bir kapalı kutu olan 2022 Dünya Kupası için futbol dünyasının da farklı farklı fikirleri var. Kararın açıklandığı ilk günden bu yana devam eden tartışmaların belki de bir yenisini ateşleyebilecek açıklama Belçika Milli Takım Teknik Direktöründen geldi. Roberto Martinez, 2022 Dünya Kupası’nın görülen en iyi Dünya Kupası ya da uluslararası organizasyon olabileceğini iddia etti.

Farklı Bakış

Futbol tarihinin Milli Takım düzeyindeki en büyük turnuvası Dünya Kupası. İsmiyle müsemma olarak birçok farklı kıtadan ülkeleri bir araya getiren ve bu sayede heyecanı had safhaya çıkaran organizasyonun 2022 edisyonu da Katar’da düzenlenecek.

Artık 9 ay gibi kısa bir süre kalan turnuvanın tartışılmasındaki en büyük etmen de tam olarak turnuvaya 9 ay kalmış olması. Zira tarihte ilk kez bir Dünya Kupası yaz aylarında değil sonbahar mevsiminde oynanacak.

Turnuvaya ev sahipliği yapan Katar’ın iklim şartları nedeniyle alınan bu karar başta olmak üzere, Katar’ın zengin bir ülke olmasının FIFA’yı etkilediği, kirli ilişkilerin döndüğü gibi pek çok tartışma yaşandı.

Ancak saha içine dair olabilecek ilk değerlendirme Belçika Milli Takım Teknik Direktörü Roberto Martinez’den geldi. Martinez, 2022 Dünya Kupası’nın tarihin en iyi Dünya Kupası veya uluslararası organizasyonu olabilme ihtimaline değindi.

48 yaşındaki genç teknik adamın İngiliz basınına yaptığı açıklamada bu iddianın temellendirilmesi ise turnuvanın tarihi üzerinden yapıldı. Roberto Martinez, Dünya Kupası’nın yapılacağı Kasım-Aralık aylarında oyuncuların fiziksel formlarında en iyi düzeyde olduklarını hatırlatıyor.

Bu durum oyuncuların Milli Takımları için oynaması adına mükemmel bir olay olduğunu belirten Martinez’in iddiası gerçekleşecek mi bunu görmeye çok az bir zaman kaldı. Bununla birlikte Belçika Milli Takımı’nın da artık son şansı olarak nitelendirilen 2022 Dünya Kupası’nda bu fiziksel avantajı kullanmayı isteyeceğini tahmin etmek güç değil.

Altın bir nesil yakalayan ve bu nesilden çok da ümitli olan Belçikalılar, bazı oyuncuların sonlara geldiği bir dönemde hâlâ beklenen başarıyı gösteremedi.

Oyuncuların Fikri

En nihayetinde futbol oyuncular tarafından oynanıyor ve onların fikrinin nasıl olacağını bilmek gerekiyor. Bu gibi turnuvalar spontane bir şekilde organize edilen turnuvalar değil ve FIFA başının daha da ağrımaması adına takvimini çok iyi düzenlemek zorunda.

Bununla birlikte oyuncuların da genelde FIFA ile aynı fikirde olmadığını bilmek zor değil. Milli Takım hazırlık maçlarını bir düzene oturtabilmek adına oluşturulan Uluslar Kupası ile alakalı olarak birçok oyuncu çok sert açıklamalar yapmıştı.

Roberto Martinez haklı çıkarsa, FIFA uzun bir süredir istediği ilgiyi almak konusunda treni yakalayabilir. Ancak turnuvanın kötü geçmesi durumunda FIFA’nın attığı zarar hepyek gelmiş olacak.