2022 Dünya Kupası’ndaki 5 Yeni Teknoloji

Katar’da Kış aylarında oynanacak olan ve futbolseverlerin merakla beklediği 2022 Dünya Kupası yaklaşıyor. Dünya Kupası elemelerinin bitimine az bir süre kala futbolseverlerin heyecanı her geçen gün artmaya devam ediyor. İlk kez Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Katar’da yeni stadyumlarla birlikte birçok yeni teknoloji de yer alacak.

FIFA tarafından 4 yılda bir düzenlenen dünyanın en büyük futbol organizasyonu olan Dünya Kupası için heyecan sürüyor. 2022 Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak olan Katar tüm hazırlıklarını tamamlarken, her geçen gün büyük organizasyona olan ilgi artmaya devam ediyor. 21 Kasım 2022 tarihinde Katar’ın başkenti Doha’da başlayacak olan FIFA 2022 Dünya Kupası’nda 32 takım sahne alacak. Birçok yeni stadyum futbolseverlerin huzuruna sunulurken, futbol dünyasına damga vuracak yeni teknolojik aletlerde, Dünyanın en büyük futbol organizasyonunda yerini alacak. Ofsayt teknolojinden soğutma teknolojisine kadar önemli gelişimler turnuva tarihine geçecek.

2022 FIFA Dünya Kupası’nda İlk Kez yer alacak olan teknolojik Gelişmeler

2022 dünya kupası

Soğutma Teknolojisi, Organizasyonun kış aylarında düzenlenmesine rağmen Katar’ın sıcak hava koşullarına karşı geliştirilen soğutma teknolojisi, stadyumların içerisindeki hava sıcaklığını soğutma işlevi görecek.  Stadyumların hava sıcaklığı Maksimum 26 derece olarak tasarlandı ve Katar’ın sıcak iklimine karşı seyircilere konfor sağlıyor. Normal Soğutma teknolojilerine kıyasla %40 oranında daha fazla verimli.

Yenilebilir Enerji Çözümleri, Stadyumların çevresine, park yerlerine yerleştirilen güneş panelleri, Stadyumun enerji ihtiyacını karşılamış olucak. Bunun yanı sıra Geri Çekilebilir Çatılar’da turnuvanın başarılı teknolojisi olucak. Çatılar ısınan veya soğuyan havayı minimum düzeye indirecek ve böylece enerjide tasarrufa gidilecek.

Akıllı Wifi ve Şarj Üniteleri, Sosyal medyanın ve internetin hızla gelişmeye devam ettiği dönemde stadyum çevresindeki güneş panelleri aynı zamanda kablosuz şarjı  mümkün kılıyor ve elde edilen enerji Wifi hizmeti de sunuyor.

Engelli kişiler için kapsayıcı teknolojiler, 2022 Dünya Kupası, görme engelliler için sesli betimleme ve işitme engelliler için görsel navigasyon teknolojileri hazırlandı.

Dünyanın en büyük futbol organizasyonunda Türk ajans olan GAIA&INFOW network dijital iletişimin bir parçası olucak. Türk Ajansı 2022 Katar Dünya Kupasının 22 ülkedeki dijital iletişim ve pazarlamadan sorumlu.

2022 FIFA Dünya Kupası’nda Yer Alan Stadyumlar

Vekre, El-Vakrah Stadyumu 40,000 kapasite. Er-Reyyan  Halife Stadyumu 40,000 kapasite Ahmed Bin Ali Stadyumu 44,740 kapasite, Eğitim Şehri Stadyumu 45,350 kapasite. Doha, Al Thumama Stadyumu 40,000 kapasite, 974 Stadyumu 40,000 kapasite. Havr, Al Bayt Stadyumu 60,000 kapasite. Lusail, Lusail İconic Stadyumu 80,000 kapasite.

2022 Dünya Kupasına Katılmayı Garantileyen Ülkeler

Almanya, Danimarka, Sırbistan, Fransa, İspanya, Hollanda, Belçika, Brezilya, Hırvatistan, İsviçre, Arjantin, İngiltere, İran, Güney Kore 2022 Dünya Kupası elemelerinde başarılı sonuçlara imza attı ve dev organizasyona katılmayı garantileyen ülkeler oldu. Dünya Kupası tarihinde ilk kez kış aylarında düzenlenecek olan turnuva 21 Kasım -18 Aralık 2022 tarihleri arasında oynanacak.