2022 Dünya Kupası’nda LGBTI Bayrağı Yasak Mı

2022 Dünya Kupası, Dünya Kupası tarihinin 22’ncisi olacak ve Orta Doğu ülkelerinden Katar’da düzenlenecek. Orta Doğu için bir ilk olacak olan turnuva ayrıca Asya sınırları içerisinde de oynanacak ikinci Dünya Kupası olacak. İlk defa kışın düzenlenecek olan turnuva, önümüzdeki 21 Kasım ile 18 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek. Turnuvanın kışın düzenlenecek olasının sebebi Katar’ın çok sıcak bir ülke olması ve yazın futbolcuların sıcaktan kaynaklı olarak zarar görebilecek olması. Katar’da kupa için 5 farklı şehirde 8 adet stadyum ayarlandı ve gerekli sınavlardan geçerek kabul edildi.

Katar’daki bu turnuvada teknolojinin birçok yeni özelliğinden yararlanılacak ve turnuva adeta ilklerin turnuvası olacak. Bu ilklerin bazıları listelenecek olursa Ortadoğu’da düzenlenmesi, yaz yerine kış aylarında gerçekleşecek olması, kadın hakemlerin de sahada yer alacak olması, soğutucu sistemlere sahip stadyumlarda oynanacak olması ve otomatik ofsayt sistemlerinin bu stadyumlarda kullanılması ve benzeri şekilde, Dünya ve Avrupa turnuvaları tarihindeki bir sürü ilk uygulamaya tanıklık edilecek.

Bunlara ek olarak turnuvanın Katar’da düzenlenecek olmasının da bazı problemleri oluyor. Bu problemlerden başlıca olanlarından birisi şeriatla yönetilen ve alkol tüketmenin yasak olduğu Katar’da taraftarların alkol kullanıp kullanamaması sorunsalı idi. Öte yandan son günlerde özellikle sosyal medyada Katar’ın eşcinsel eylemlere karşı Katar’ın nasıl bir tavır sergileyeceği. Özellikle LGBTI bayraklarının stadyumlarda açılmaması ile ilgili Katar temsilcisinden uyarıda bulunulduğu iddia edilmişti. Ancak bu uyarının gerçeklik payı ile ilgili spekülasyonlar mevcut.

Katar LGBTI Bayrağını Yasakladı Mı?

Bir sosyal medya kullanıcısı tarafından 29 Haziran 2022 tarihinde yapılmış olan bir paylaşımda Katar’da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası esnasında LGBTI bayrakları taşıyan ve gösteren taraftarlara Katar’ın 7 ila 11 yıl arasında bir hapis cezası verileceği iddia edilmişti. Ancak yapılan tersten arama araştırmaları sonucunda kullanılan fotoğrafın 2022 Katar Dünya Kupası Genel Sekreteri Hassan Al-Thawadi’ye ait olduğu bilgisine ulaşılıyor. Ancak Thawadi’nin bu şekilde hiçbir açıklamasına ulaşılamıyor.

Hassas Al-Thawadi yaptığı konuşmada turnuvaya seyirci olarak gelen herkesin memnuniyetle karşılanacağı ve herkesin fazlasıyla güvende olacağını aktarmıştı. LGBTI bayrakları ile ilgili ise sadece Katar güvenlik yetkilisi Abdullah Al Ansari’nin açıklaması bulunuyor. Ansari, LGBTI bayraklarının saldırılara karşı bir önlem olarak toplatılması ile ilgili iddialarda bulunmuş ancak herhangi bir şekilde hapis cezasının bahsi açılmamış.

Her ne kadar iddia yalanlanmış olsa da durumun bahsinin açılması dahi özellikle LGBTI bireylerin endişelenmesine yol açtı. Bu endişelenmenin gündeme gelmesiyle, Avusturalyalı futbolcu Josh Cavallo’nun yaptığı açıklamalar yeniden gündeme geldi.

Katar’ın Eşcinsellikle Derdi Yok

Eşcinsel olduğunu açıklayan futbolculardan birisi Josh Cavallo, Ekim 2021’de Katar Dünya Kupası’nda görev almak istediğini ancak turnuvanın Katar’da olması sebebi ile korku duyduğunu dile getirmişti. Her ne kadar hayatını tehlikeye atma istemese de futbolcu, hayatını riske atma pahasına turnuvada görev almak istediğini de dile getirmişti.

Bu gerçekleşirse Josh Cavallo, kendisinin önderliğinde eşcinsel olmanın suç sayıldığı ülkelerde baskıya maruz kalan LGBTI bireylere rol model olmayı hedefliyor.

Josh Cavallo’nun bu açıklamasına Katar yetkilisi Al-Khater tarafından cevap verilmişti. Khater, futbolcuyu Dünya Kupası’ndan önce Katar’a davet ederek ön yargılarından kurtulmasını istediğini söyledi. Bu şekilde Katar, onu ve tüm LGBTI bireylerin memnuniyet ile karşılanacağını bildirmişti.