2022 Dünya Kupası’nda Geri Sayım

2022 Dünya Kupası’na sayılı günler kala heyecan giderek artıyor. Bilindiği üzere 2022 Dünya Kupası tarihinde ilk defa Orta Doğu ülkelerinden olan Katar’da düzenlenecek. Covid-19’un etkileri ve o bölgenin yaz aylarındaki yüksek sıcaklıklarından dolayı 2022 Dünya Kupası ilk kez kış aylarında gerçekleştirilecek. Böylelikle dünyanın dört bir yanından futbolcuların, teknik direktörlerin ve taraftaların heyecanla beklediği 2022 Dünya Kupası, 21 Kasım tarihinde başlayacak ve 80.000 kişilik Lusail Iconic Stadyumu’nda oynanacak olan final maçı ile kupa sahibini bulacak.

Öte yandan hatırlanacağı üzere 2022 Dünya Kupası’nın kura çekimi 1 Nisan tarihinde gerçekleştirildi. Carli Llyod, Jermaine Jenas ve Samantha Johnson’ın sunum yaptığı bu kura çekiminde Cafu, Lothar Matthaus, Adel Ahmed MalAllah, Ali Daei, Bora Milutinovic, Jay-Jay Okocha, Rabah Madjer ve Tim Cahill gibi efsane isimler 2022 Dünya Kupası’nın gruplarını belirlediler.

2022 Dünya Kupası’ndaki Gruplar ve Stadyumlar

2022 Dünya Kupası’nın kura çekimi yapıldığı esnada 29 takım bu büyük organizasyondaki yerini garantilemişti. Bu takımlara ek olarak play-off turundan gelecek olan 3 takım daha dahil olacak. Böylece 2022 Dünya Kupası 32 takım ile gerçekleştirilecek. Öte yandan yapılan kura çekiminin ardından 2022 Dünya Kupası’ndaki gruplar şöyle oldu: A Grubu: Katar, Ekvador, Hollanda, Senegal; B Grubu: İngiltere, İran, ABD, Galler; C Grubu: Arjantin, Suudi Arabistan, Meksika, Polonya; D Grubu: Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri/Avustralya/Peru, Danimarka, Tunus; E Grubu: İspanya, Kosta Rika/Yeni Zelanda, Almanya, Japonya; F Grubu: Belçika, Kanada, Fas, Hırvatistan; G Grubu: Brezilya, Sırbistan, İsviçre, Kamerun ve H Grubu: Portekiz, Gana, Uruguay, Güney Kore. Önümüzdeki günlerde D ve E Grupları’nda play-off maçları oynanacak ve son takımlar belli olmuş olacak.

Bunların yanı sıra Katar’da oynanacak 2022 Dünya Kupası maçları şu statlarda oynanacak: 80.000 kişilik Lısail Iconic Stadyumu, 60.000 kişilik Al Bayt Stadyumu, 40.000 kişilik 974 Stadyumu, 40.000 kişilik Al Thumama Stadyumu, 45.350 kişilik Education City Stadyumu, 44.740 kişilik Ahmad bin Ali Stadyumu, 40.000 Khalifa International Stadyumu ve 40.000 kişilik Al Janoub Stadyumu.

2022 Dünya Kupası’ndaki Yıldız Futbolcular

2022 Dünya Kupası’nda hangi takımın mutlu sona ulaşacağı ve kimin kupayı müzesine götüreceği şimdiden büyük merak konusu olmuş durumda. Son yıllarda takımların elde ettikleri başarılar ve kadroları göz önüne alınınca bazı takımlar favori haline gelmiş durumda. Bu takımlardan başlıcaları ise Fransa, Brezilya, Arjantin, İngiltere, İspanya, Almanya, Hollanda ve Portekiz olmuş durumda. Öte yandan bazı yıldız futbolcular da Dünya Kupası’n son kez katılacaklar. Bu yıldız futbolcular ise Arjantin’den Lionel Messi, Portekiz’den Cristiano Ronaldo, Fransa’dan Karim Benzema, Hırvatistan’dan Luka Modric, İspanya’dan Pique ve Polonya’dan Robert Lewandovski olmuş durumda. Bu yüzden birçok futbolsever, bu Dünya Kupası’nı daha farklı bir göz ile izleyecekler.