2022 Dünya Kupası Play Off Maçları Ne Zaman? Play Off Formatı?

2022 Dünya Kupası Avrupa elemelerinde grubunu lider tamamlayan 10 takım turnuvaya katılmayı garantilemişti. Kalan 3 takım ise play off turundan sonra belirlenmiş olucak.

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa elemelerinde grubunu lider tamamlayarak Katar biletini cebine koyan ülkeler, Almanya, Danimarka, Sırbistan, Fransa, Hollanda, İspanya, Belçika, Hırvatistan, İsviçre ve İngiltere olmuştu.  Dünya Kupası Avrupa elemelerinde grubunu ikinci tamamlayan ve UEFA Uluslar Ligi’nden gelen, play off’a katılma şansı elde eden ülkeler ise İtalya, Portekiz, İskoçya, Galler, Rusya, İsveç, Ukrayna, Avusturya, Polonya, Çek cumhuriyeti, Kuzey Makedonya ve Türkiye oldu.

Dünya Kupası Play Off’ları Ne Zaman

13 Avrupa ülkesinin katılacağı FIFA 2022 Dünya Kupası‘nda, 3 takım 24 ile 29 Mart arasında oynanacak olan Avrupa Elemeleri play off maçlarından sonra belli olucak. Dünya Kupası Avrupa Elemeleri Play Off turunda A, B ve C yolları olmak üzere 3’e ayrıldı. Her grupta iki yarı final ve 1 final müsabakası oynanırken, final maçları sonucunda 2022 Dünya Kupasına katılacak olan 3 Avrupa ülkesi belli olucak.

Yarı final maçları 24 Mart 2022 tarihinde tek maç eleme usulüyle oynanacak. Yarı final maçları seri başı olarak seçilen takımların evinde oynanırken final maçlarında turu geçen takıma göre bu durum değişkenlik gösterecek. Bu turu geçen takımlar 29 Mart 2022’de oynanacak olan final maçlarının ardından Katar’a gitmeye hak kazanacak.

Dünya Kupası Play Off Eşleşmeleri

2022 dünya kupası

2022 Dünya Kupası Elemeleri Play Off Turu A yolunda seri başı olan Galler, Avusturya ile eşleşirken, bir başka seri başı İskoçya, Ukrayna ile eşleşmişti. Bu turda seri başı olan takımlar final turuna çıkmaları halinde deplasmanda, seri başı olmayan takımlar ise finalde ev sahibi takım olarak mücadele edecekler.

Galler grubunu tek mağlubiyet ile 15 puanda tamamlarken, Avusturya UEFA Uluslar Ligi başarısından sonra play off hakkı kazanmıştı. İskoçya 23 puanla tamamlarken, Ukrayna ise 12 puanla grubunu namağlup tamamladı.

Play off turunun B yolunda ise Seri başı olan Rusya, Polonya ile eşleşmişti ancak Rusya ile Ukrayna arasında yaşananlardan sonra UEFA’nın aldığı karar neticesinde Polonya direkt olarak Final’de oynamaya hak kazandı. B yolunun diğer maçında ise İsveç evinde Çek Cumhuriyeti’ni ağırlayacak. Bu maçı kazanan takım finalde Polonya ile deplasmanda karşılaşacak.

İlk finalist Polonya 20 puanla grubunu tamamlarken, İsveç 15 puan toplamıştı.. Çek Cumhuriyeti ise UEFA Uluslar Ligi başarısıyla play off’ta yer aldı.  

A Milli futbol takımımızında içinde bulunduğu C yolu ise en zorlu play off grubu olarak görülüyor. Seri başı takımlardan Portekiz, Türkiye’yi evinde konuk ederken, son Avrupa Şanpiyonu İtalya, Kuzey Makedonya ile karşı karşıya gelecek.

Portekiz 17 puan ve Türkiye 21 puan ile gruplarını tamamlarken, İtalya 16 puan elde etti ve grubunu namağlup tamamlamıştı. Kuzey Makedonya ise 18 puan topladı.