2022 Dünya Kupası Gelişmeleri

2022 FIFA Dünya Kupası’na sayılı günler kaldı. Turnuva bu yıl 2 Aralık 2010’da yapılan oylamanın sonucu doğrultusunda Katar’da düzenlenecek ancak FIFA Dünya Kupası ev sahibi ülkenin iklim şartları nedeniyle yaz mevsiminde değil sonbaharda gerçekleşecek. Turnuva 21 Kasım – 18 Aralık tarihleri arası oynanacak. Maçlar ise 5 farklı şehir ve 8 farklı stadyumda oynanacak. Katar’ın ilk kez ev sahipliği yaptığı Dünya Kupası aynı zamanda Orta Doğu ‘da düzenlenen ilk dünya kupası unvanının da sahibi. Turnuvanın diğer özelliği ise 32 takımlı son Dünya Kupası olması. Alınan karara göre 2026 ‘dan itibaren Dünya Kupası’na katılacak takım sayısı 48 olarak planlandı. Rusya’nın ev sahibi olduğu Dünya Kupası 32 gün sürmüştü ancak Katar’daki 2022 Dünya Kupası 28 gün sürecek. Böylece Dünya kupası’nın Avrupa futbol takvimini daha az etkilemesi planlanıyor.

Maç Takvimi

2022 FIFA Dünya kupası 21 Kasım’da ev sahibi Katar ile Ekvador arasında Türkiye saati ile 13.00 ‘da başlayacak. Şampiyon ise 18 Aralık Çarşamba günü Katar’ın Lusail kentinde oynanacak final maçı ile belirlenecek. Turnuvanın final maçı Türkiye saati ile 18.00 ‘da başlayacak. 13 – 14 Aralık tarihlerinde yarı final maçları oynanacak olan turnuvanın 3.sü ise 17 Aralık günü Khalifa UA Stadı’nda belirlenecek.

Grup aşaması 12 gün sürecek ve her gün 4 ‘er maç oynanacak. Son 16 turu ise 3 – 6 Aralık tarihlerinde oynanacak. Turnuvaya katılacak ülkeler ise

A Grubu: Katar, Ekvador, Senegal, Hollanda

B Grubu: İngiltere, İran, ABD, Galler

C Grubu: Arjantin, Suudi Arabistan, Meksika, Polonya

D Grubu: Fransa, Avustralya, Danimarka, Tunus

E Grubu: İspanya, Kosta Rika, Almanya, Japonya

F Grubu: Belçika, Kanada, Fas, Hırvatistan

G Grubu: Brezilya, Sırbistan, İsviçre, Kamerun

H Grubu: Portekiz, Gana, Uruguay, Güney Kore olarak belirlendi.

Gruplarını ilk iki sırada tamamlayan takımlar tek maçlı son 16 turuna katılacak. Ardından çeyrek final, yarı final ve final maçları oynanacak. Ev sahibi ülkenin doğrudan katılım hakkı olduğundan Katar eleme oynamadan turnuvaya katılım hakkı kazanmıştı. Dünya kupası biletini son alan ülke ise Kosta Rika olmuştu. Ülkemiz maalesef turnuvaya katılamayacak.

2022 Dünya Kupası

Alkol Sorun Olmuştu

Bazı vatandaşlar ve medya ev sahibi ülke hakkında endişe duyuyordu. Şeriat ile yönetilen ülkede Dünya kupası düzenlenmesi konusunda endişelerini dile getiren kuruluşlar ülkenin iklim şartlarından da kuşkuluydu. Tarihlerin ertelenmesiyle iklim sorunu giderildikten sonra en çok konuşulan olay ise içki sorunu olmuştu. Tüm dünyaya kapılarını açması beklenen Katar yine tüm dünya vatandaşlarına endişe veriyordu. FIFA Dünya Kupası sponsorlarından birinin bira firması olması ise izni kolaylaştıran bir etken oldu. Sponsor firma ve Katar hükümeti arasında düzenlenen görüşmeler sonucu alkol yasağı gevşetilmişti. Yapılan açıklamaya göre normalde yerli halka ve açık alanda satışı yasak olan alkollü içecekler 16.00 – 21.00 arası satışa açılacak.