2022 Dünya Kupası Formatı

2022 Dünya Kupası Nerede?

2 Aralık 2010’da yapılan oylama sonucunda FİFA 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan ülke Katar olarak belirlenmiştir. Organizasyonun Katar’a verilmesi ile Orta Doğu ilk kez bir Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmış olacaktır. Karşılaşmalar 5 ayrı şehirde, 8 stadyumda yapılacaktır.

2022 Dünya Kupası Ev Sahibi Katar

Katar Futbol Federasyonu tarafından düzenlenecek olan Dünya Kupası, Güney Kore ve Japonya’nın ev sahipliğini yaptığı 2002 Dünya Kupası’ndan sonra Asya’da düzenlenecek olan ikinci Dünya Kupası olacaktır.

Dünya Kupası Takvimi Neden Değişti?

Bugüne kadar yapılan Dünya Kupaları Mayıs, Temmuz ve Haziran ayrılarında yapılırken, Katar’da yaz sıcaklıklarının çok fazla olması sebebiyle bu takvim Kasım ve Aralık aylarına alınmıştır. Ayrıca 29 gün sürecek olan turnuva diğer turnuvalara göre biraz daha kısa sürecektir.

Dünya Kupası’na Kaç Ülke Katılacak

Dünya Kupası’na katılabilmek için 211 ülke gruplarda mücadeleler verecektir. Bunlardan 31 tanesi ve ayrıca tırnuvaya ev sahipliği yapacak olan Katar’ın katılımı ile toplamda 32 ülke turnuvada yer alacak.

Dünya Kupasına Katılacak Ülkelerin Dağılımları

Asya : Katar, Avustralya, İran, Suudi Arabistan, Japonya ve Güney Kore

Afrika : Senegal, Tunus, Fas, Kamerun ve Gana

Avrupa : Hollanda, İngiltere, Galler, Polonya, Fransa, Danimarka, ispanya, Almanya, Belçika, Hırvatistan, Sırbistan, İsviçre ve Portekiz

Güney Amerika :  Ekvador, Arjantin, Brezilya  ve Uruguay

Kuzey Amerika : ABD, Meksika ve Kanada

Orta Amerika : Kosta Rika

Dünya Kupası Aşamaları

2022 Dünya Kupası’nda Elemelerden gelen 32 takım, 4’erli gruplar halinde 8 grup oluşturacaklardır. Her gruptaki takımlar tek devreli lig usulü maçlar yapacaklardır. Bu gruplardan ilk 2 sırayı alacak takımlar bir üst tura yükseleceklerdir. Daha sonra 2’li eleminasyon sistemine geçilecek olan turnuvada; Son 16 Turu, Çeyrek Final, Yarı Final, 3.lük ve 4.lük mücadelsi ve son olarak da Final mücadelesi yapılacaktır.

Dünya Kupası Finali Hangi Stadyumda

2022 Dünya Kupası Finali, Katar’ın Lusail kentinde bulunan Lusail Stadyumu’nda yapılacaktır. Muhteşem bir görsele sahip olan tam bir estetik harikası olan bu stadyum 80 bin kişilik bir kapasiteye sahiptir. Ayrıca açılış kapanış seramonileri de bu stadyumda yapılacaktır.