2022 Dünya Kupası Elemeleri’nde Türkiye

UEFA Uluslar Ligi ve EURO 2020’nin ardından A Milli Futbol Takımı’mız, 2022 Dünya Kupası Elemeleri grup maçlarındaki mücadelesine devam ediyor.

Bilindiği üzere Katar’da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası’na gdebilmek için mücadele eden takımlar, gruplardaki maçlarını sürdürüyor. Türkiye, 2022 Dünya Kupası Elemeleri’nde G Grubu’nda yer alıyor. Burada Hollanda, Norveç, Karadağ, Letonya ve Cebelitarık gibi takımlar ile maçlar oynayan A Milli Takımı’mız, grup mücadelelerine oldukça iyi başlamıştı.

G Grubu’ndaki güçlü rakipleri ile ilk olarak karşı karşıya gelen Türkiye, önce Hollanda’yı, daha sonra ise Norveç’i mağlup etmeyi başarmıştı. Ardından Norveç ve Hollanda’ya göre nispeten daha güçsüz olan rakiplerine karşı beklenmedik puan kayıpları yaşayan A Milli Futbol Takımı’mız, kendi sahasında oynadığ maçlarda Leyonya ve Karadağ ile berabere kalmıştı.

Ardından deplasmanda Cebelitarık’ı mağlup eden Türkiye, ilk turdaki maçlarını tamamlamış ve daha sonra bu takımlar ile rövenş maçlarına başlamıştı. Bu bağlamda ilk maçta mağlup ettiği Hollanda’ya mağlup olan A Milli Futbol TakımI’mız, yine ilk maçta yendiği Norveç ile bu kez berabere kaldı.

Ardından ilk maçta berabere kaldığı Letonya’yı bu kez mağlup eden Türkiye, G Grubu’nda toplamda 8 maça çıkmış oldu. Bu maçlarda toplamda 4 galibiyet, 3 beraberlik ve 1 mağlubiyet alan teknik direktör Stefan Kuntz yönetimindeki Türkyie, 15 puan ile üçüncü sırada yer alıyor.

Türkiye’nin Gruplardaki Mücadeleleri ve Sıradaki Rakipleri

2022 Dünya Kupası Elemeleri G Grubu’nda mücadele eden Türkiye, gruptaki dokuzuncu maçında kendi sahasında Cebelitarık’ı konuk edecek.

Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’nda oynanacak olan iki takım arasındaki bu mücadele 13 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’de başlayacak. G Grubu’nda hemen iki puan üzerimizde yer alan Norveç ise aynı gün kendi sahasında Letonya’yı konuk edecek.

Gruptan ikinci olarak da olsa çıkmak için bu maçı kazanması gereken A Milli Futbol Takımı’mızın bir kulağı ise Norveç’teki maçta olacak. Çünkü Türkiye’nin gruptan çıkabilmesi için hem millilerimizin kalan iki maçını kazanması gerekiyor hem de Norveç’in iki maçtan birini kaybetmesi ya da iki maçta da berabere kalması gerekiyor.

Öte yandan A Milli Futbol Takımı’mız, kendi sahasında oynayacağı Cebelitarık maçından 3 gün sonra yani 16 Kasım Salı günü gruptaki son maçında deplasmanda Karadağ’a konuk olacak.

Türkiye’nin Aday Kadrosu

2022 Dünya Kupası Elemeleri G Grubu’ndaki mücadelesine devam eden A Milli Futbol Takımı’mızın aday kadrosu belli oldu.

Bu bağlamda Türkiye’nin kalesini Ersin Destanoğlu, Sinan Bolat ve Uğurcan Çakır gibi isimlerden biri koruyacak. Defas hattında ise aday kadroya Zeki Çelik, Mert Müldür, Çağlar Söyüncü, Kaan Ayhan, Merih Demiral, Ozan Kabak, Caner Erkin ve Rıdvan Yılmaz gibi oyuncular çağrıldı.

A Miili Futbol Takımı’mızın orta saha ve forvet mevkileri için Abdülkadir Ömür, Cengiz Ünder, Berat Özdemir, Berkan Kutlu, Orkun Kökçü, Ozan Tufan, Taylan Antalyalı, Hakan Çalhanoğlu, Kerem Aktürkoğlu, Burak Yılmaz, Halil Dervişoğlu, Kenan Karaman ve Serdar Dursun gibi futbolcular davet edildi.