2022 Dünya Kupası Elemeleri’nde Takımların Son Durumu

Uluslararası Futol Organizasyonlarında geçtiğimiz aylarda ilk olarak UEFA Uluslar Ligi, ardından ise EURO 2020 heyecanı yaşandı. Şimdi ise Dünya’nın en prestijli organizasyonu olan Dünya Kupası’nın eleme maçları oynanıyor.

Bilindiği üzere önümüzdeki Dünya Kupası, 2022 yılında Katar’da düzenlenecek. Bu bağlamda, bu büyük organizasyona hangi takımların katılacağı ve hangi takımların katılamayacağı şu anda oynanmakta olan 2022 Dünya Kupası Elemeleri’nde son belli olacak.

Eleme maçlarında 10 farklı grup bulunuyor. A Grubu’nda Sırbistan, Portekiz, Lüksemburg, İrlanda ve Azeraycan; B Grubu’nda İsveç, İspanya, Yunanistan, Gürcistan ve Kosova; C Grubu’nda İtalya, İsviçre, Bulgaristan,

Kuzey İrlanda ve Litvanya; D Grubu’nda Fransa, Ukrayna, Finlandiya, Bosna Hersek ve Kazakistan; E Grubu’nda Belçika, Çekya, Galler, Estonya ve Belarus; F Grubu’nda Danimarka, İskoçya, İsrail, Avusturya, Faroe Adaları ve Moldova; G Grubu’nda Hollanda, Norveç, Türkiye, Karadağ, Letonya ve Cebelitarık; H Grubu’nda Rusya, Hırvatistan,

Slovakya, Slovenya, Malta ve Güney Kıbrıs; I Grubu’nda İngiltere, Polonya, Arnavutlu, Macaristan, Andorra ve San Marino; J Grubu’nda ise Almanya, Romanya, Kuzey Makedonya, Ermenistan, İzlanda ve Lihtenştayn yer alıyor.

A, B, C, D ve E Grupları’nda Puan Durumları

2022 Dünya Kupası Elemeleri A Grubu’nda yer alan Sırbistan ve Portekiz gruptan çıkmayı garantileyen takımlar oldular. Son iki maçlar öncesinde Sırbistan 17 puan ile lider, Portekiz ise 16 puan ile ikinci sırada yer alıyor.

B Grubu’nda ise şimdilik İsveç 15 puan ile lider olduğu için gruptan çıkmayı garantilerdi. 13 puan ile ikinci sırada yer alan İspanya ise bir sonraki maçını kazanması halinde gruptan çıkmayı garantileyecek. Üçüncü sıradaki Yunanistan ise bir sonraki maçta rakibini yenerse, İspanya’nın puan kaybetmesini bekleyecek.

C Grubu’nda 14’er puana sahip olan İtalya ve İsviçre gruptan çıkmayı garantileyen iki takım olmuş durumda. D Grubu’nda ise 4 takımın son iki maçta alacağı puanlar büyük önem taşıyor.

12 puanlı lider Fransa en avantaklı konumda. 9 puanlu Ukrayna, 8 puanlı Finlandiya ve 7 puanlı Bosna Hersek’ten ise sadece 1 takım gruptan çıkabilecek. E Grubu’nda da 16 puan toplayan ve lider olan Belçika, avantaj sahibi olmuş durumda. 11’er puanlı Çekya ve Galler’den ise son maçlarda en fazla puan toplayan takım üst tura yükselecek.

F, G, H, I ve J Grupları’nda Puan Sıralamaları

2022 Dünya Kupası Elemeleri F Grubu’nda tüm maçlarını kazanan Danimarka, 24 puan ile gruptan çıkmayı garantilemiş durumda. 17 puan toplayan İskoçya ise ikinci olarak gruptan çıkmaya çok yakın. İskoçya’yı 13 puan ile ise İsrail takip ediyor.