2022 Dünya Kupası D Grubu

Son Dünya Kupası şampiyonu Fransa’nın favori olduğu grupta Horozlar haricinde; Danimarka, Avustralya ve Tunus yer alıyor. Şimdi takımlara şöyle bir göz atalım.

Fransa Milli Takımı

2018 Rusya Dünya Kupası’nı müzesine götürmeyi başaran Fransa, son Dünya Kupası şampiyonu ünvanını korumak istiyor. Ayrıca bu kupayı kazanmaları durumunda İtalya ve Brezilya gibi kupayı 2 kez üst üste kazanma başarısını göstermiş olacaklar. Fransa’nın yıldız isimlerine göz attığımızda; Jules Kounde, Raphael Varane, Eduardo Camavinga, Aurelien Tchouameni, Nkunku ve belki de bu yıldızların en önemlisi olan Kylien Mbappe’yi görüyoruz. Didier Deschamps önderliğinde Fransa2nın bu gruptan elini kolunu sallayarak çıkacağını düşünüyorum.

Danimarka Milli Takımı

Son yıllarda çıkış içerisinde olan Danimarka, Elemelerde ne kadar tehlikeli bir takım olacağının sinyallerini verdi. Vikingler, Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde grupta oynadıkları ilk 8 karşılaşmalarında kalelerinde gol dahi görmediler. Turnuvanın sürpriz takımı olmaya adaylar. Danimarka’nın yıldızlarına göz attığımızda; Andreas Christensen, Joachim Andersen, genç yetenek Jesper Lindström, Christian Eriksen gibi isimleri görüyoruz. Daminarka’nın büyük bir aksilik olmaz ise Franda ile beraber gruptan çıkacağını düşünüyorum.

Avustralya Milli Takımı

Asya Elemeleri’nde mücadele eden Avustralya, Dünya Kupası’na gelirken uzun bir yoldan geçti. Graham Arnold’un öğrencileri önce Asya Kıtası’nda Play Off oynadılar. Daha sonra kıtalararası Play Off mücadelesinde Peru’yu penaltı atışları sonucunda mağlup ederek 2022 Katar Dünya Kupası’na isimlerini yazdırdılar. Takıma baktığımızda önemli bir yıldızlarının ya da yıldız adaylarının bulunmadığını görüyoruz. Gruptan çıkma şanslarınında oldukça düşük olduğunu düşünüyorum.

Tunus Milli Takımı

Bugüne kadar katıldığı 5 Dünya Kupası’nda da grup aşamalarını geçmeyi başaramayan Tunus’un yine kendisi için oldukça zorlu bir grupta yer aldığını düşünüyorum. Jelal Kadri’nin teknik direktörlüğünü yaptığı Afrika temsilcisinin yıldız isimlerine baktığımızda; Köln forması giyen Ellyes Skhiri ve Birmingham City forması giyen genç isim Hannibal Mejbri göze çarpan isimler.

2022 Dünya Kupası D Grubu Fikstürü

22 Kasım /   22:00  Fransa – Avustralya

22 Kasım /   16:00  Danimarka – Tunus

26 Kasım /   19:00  Fransa – Danimarka

26 Kasım /   13:00  Tunus – Avustralya

30 Kasım /   18:00  Avustralya – Danimarka

30 Kasım /   18:00  Tunus – Fransa