2022 Dünya Kupası C Grubu

Copa Amerika’yı kazanarak buraya gelen Arjantin, Son 7 Dünya Kupası’nın hepsinde Son 16 Turu’na katılmayı başaran Meksika’nın bulunduğu grupta, Asya’yı temsilen Suudi Arabistan ve Avrupa’dan da Polonya bulunuyor.

Arjantin Milli Takımı

Milli takım kariyerinde Arjantin forması ile ilk kupası’nı Copa Amerika’yı kaldırarak başaran Messi, milli takımda kariyerinin en başarılı dönemlerini geçiriyor. Güney Amerika Dünya Kupası Elemeleri’ni yenilgisiz tamamladılar. C Grubu’nun da haklı olarak ağır favorisi olarak gösteriliyorlar. Takımın Messi dışındaki yıldız isimlerine göz atacak olursak; Cristian Romero, Lisandro Martinez, Guido Rodriguez, Rodrigo de Paul, Angel Correa, Angel Di Maria, Joaquan Correa ve Lautaro Martinez öne çıkan isimler. Formda Arjantin’in bu gruptan çıkmakta zorlanacağını sanmıyorum.

Meksika Milli Takımı

Özellik ile son yıllarda Dünya Kupası’nın gediklilerinden olan Meksika, son katıldığı 7 Dünya Kupası’nda da grup aşamalarını geçmeyi başardı. 2019 yılından beri Arjantin’li deneyimli teknik adam Gerardo Martino’ya emanet olan takım, CONCACAF Elemeleri’ni Kanada’nın averaj ile gerisinde 2. sırada tamamlayarak 2022 Katar Dünya Kuapsı’nın yolunu tuttu. Takımın önemli silahlarına göz atacak olursak; Ajax forması giyen Edson Alvarez, Napoli’den Hirving Lazano ve Wolverhampton’ın forveti Raul Jimenez’i görüyoruz. Açıkçası grupa Polonya ile birlikte 2.lik mücadelesi vereceklerini düşünüyorum.

Polonya Milli Takımı

2022 Dünya Kupası’na katılabilmek için Play Off oynamak durumunda kalan Polonya, Play Off Final mücadelesinde İsveç’i yenerek 2022 Dünya Kupası’nın kapılarını araladı. Dünya Kupası Elemeleri’nin grup aşamalarında Paulo Sousa’nın çalıştığı takım. Play Off aşamaları ile beraber Czeslaw Michniewicz’e emanet edildi. Şimdi onun önderliğinde Dünya Kupası’nda ileriki turlara geçebilmek için mücadele edecekler. Takımın yıldız isimlerine göz attığımızda; Jan Bednarek, Nicola Zalewski, Piotr Zielinski, Sebastian Szymanski ve takımın en önemli parçası olan Lewandowski ön plana çıkan isimler.

Suudi Arabistan Milli Takımı

Asya temsilcisi olarak turnuvaya iştirak eden Suudi Arabistan, C Grubu’nun en zayıf halkası olarak göze çarpıyor. Fransız teknik adam Herve Renard’ın çalıştırdığı takımda yıldız ya da yızdız adayı bir oyuncu göze çarpmıyor. Elemelerde oynadıkları 13 maçta 7’şer gol atmayı başaran; Salem El Dawsari ve Saleh Al Shehri en fazla göze batan isimleri. Açıkçası grubun onlar için oldukça zorlu geçeceğini düşünüyorum.

2022 Dünya Kupası C Grubu Fikstürü

22 Kasım /  19:00 Meksika – Polonya

22 Kasım /   13:00   Arjantin – Suudi Arabistan

26 Kasım /   22:00  Arjantin – Meksika

26 Kasım /   16:00  Polonya – Suudi Arabistan

30 Kasım /    22:00  Suudi Arabistan – Meksika

30 Kasım /    22:00   Polonya – Arjantin