2022 Dünya Kupası B Grubu

2022 Katar Dünya Kupası’nda B Grubu takımlarına göz attığımızda İngiltere’nin kendisi için çok elverişli bir grupta yer aldığını görüyoruz. Grupta İngiltere dışında; Galler, İran ve ABD bulunuyor. Gelin bu takımları tek tek inceleyelim.

İngiltere Milli Takımı

2018 Dünya Kupası’nda Üçüncü olduktan sonra, Son Avrupa Şampiyonası olan 2020 Avrupa Şampiyonası’nda da İtalya ile Final oynayan İngiltere’nin son dönemlerde çıkış içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Genç ve dinamik bir kadroları var. Dünya Kupası’nda yer alan takımlara baktığımızda güncel piyasa değeri 1.36 Milyar Euro ile en pahalı takım konumundalar. Genç yetenekler ile beraber tecrübeli isimlerinde harmanlandığı takımda göze çarpan bir çok isim bulunuyor. Trent Aleksander Arnold, Kyle Walker, Declan Rice, Phil Foden, Jude Bellingham, Bukayo Saka, Mason Mount, Raheem Sterling, Jack Grealish, Harry Kane ve Tammy Abraham bunlardan başında geliyor. Açıkçası B Grubu’nda onları zorlayabilecek bir takım olduğunu düşünmüyorum.

Galler Milli Takımı

Dünya Kupaları Tarihi’nde 64 yıldır Elemeleri geçemeyen Galler meşakatli bir yoldan geçse de 2022 Katar Dünya Kupası’na ismini yazdırmayı başardı. Bu onların tarihlerinde katıldıkları 2’inci Dünya Kupası olacak. İngiltere’nin ağır favori olduğu grupta ABD ve İran ile 2.lik yarışına gireceklermiş gibi duruyor. Takımdaki önemli isimlere göz attığımızda; Gareth Bale, Brennan Johnson, Aaron Ramsey, Daniel James ve Neco Williams en dikkat çekici isimler olarak göze çarpıyorlar.

İran Milli Takımı

Son yıllarda düzenlenen Dünya Kupaları’na katılmayı başarsa da İran Milli takımının, toplamda katıldığı 5 turnuvada bugüne kadar grup aşamalarını geçmişliği bulunmuyor. Eylül ayında teknik direktör değişikliği’ne giden Asya temsilcisinde göreve Porekizli Carlos Queiroz getirildi. Takımın yıldız isimlerine baktığımızda; Porto forması giyen Mehdi Taremi, Bayer Leverkusen forması giyen Sardar Azmoun göse çarpıyor. Açıkçası Sporting Charloroi’nin sağ kanat oyuncusu olan Ali Gholizadeh’in de bu turnuvada adından söz ettireceğini düşünüyorum. Yine de İran’ın bu gruptan çıkma ihtimalini düşük görüyorum.

ABD Milli Takımı

2022 Katar Dünya Kupası’na doğrudan katılmayı son anda başaran ABD Milli takımını yaklaşık 4 yıldır Gregg Berhalter çalıştırıyor. Bugüne kadar ki en büyük başarılarını 2002 yılında Japonya ve Güney Kore’nin ortaklaşa düzenlediği turnuvada Çeyrek Final oynayarak gerçekleştirdiler. Takımdaki önemli isimlere göz attığımızda; Sergino Dest, genç yetenek Joe Scally, Tyler Adams, Weston Mckennie, takımın en önemli yıldızı ve geleceği olarak gözüken Reyna Giovanni, Brenden Aaronson ve Josh Sargent göze çarpan isimler. İngiltere dışında diğer takımların dişlerine göre olduğunu düşünüyorum. Büyük ihtimal ile grupta Galler ile 2.lik mücadelesi vermelerini bekliyorum.

2022 Dünya Kupası B Grubu Fikstürü

21 Kasım /  22:00  ABD – Galler

21 Kasım /  16:00  İngiltere – İran

25 Kasım /   13:00 Galler – İran

25 Kasım /  22:00  İngiltere – ABD

29 Kasım /   22:00  İran – ABD

29 Kasım /   22:00  Galler – İngiltere