2021 Yılında Dünya Kupası Elemeleri’nde Neler Yaşandı

2021 yılında Covid-19 sebebiyle bir yıl ertelenen Avrupa Şampiyonası düzenlendi. Bu organizasyonu kazanan İtalya; Avrupa şampiyonu oldu. Buna ek olarak, 2021 yılının milli takımlar için yoğun bir programa sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Takdir edersiniz ki, her dört yılda bir Dünya Kupası düzenleniyor. 2022 yılında Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’na katılmak her ülkenin hedefi! Bu noktada, gelin, 2022 Dünya Kupası Elemeleri’nde yaşananlara yakından bakalım!

Avrupa Elemeleri Nasıl Sonuçlandı?

Avrupa ülkeleri; Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde 10 grupta mücadele etti. Bazı gruplarda beş, bazılarında ise altı ülke yer aldı. 2021 yılında oynanan maçlar sonucunda gruplarını lider tamamlayan Sırbistan, İspanya, İsviçre, Fransa, Belçika, Danimarka, Hollanda, Hırvatistan, İngiltere ve Almanya; Dünya Kupası bileti aldılar. Bunun yanı sıra, gruplarını ikinci sırada bitiren 10 ülke takımı ile Dünya Kupası vizesi alamayan ancak UEFA Uluslar Ligi’nde en iyi sıralamayı elde eden iki ülke takımının da play-off oynama hakkı kazandıklarını ifade edebiliriz. Play-off maçları; 2022 yılının Mart ayında oynanacak.

Türkiye A Milli Futbol Takımı’na ayrı bir paragrafta değinmeliyiz. Türkiye; grubunu Hollanda’nın ardından ikinci sırada tamamladı. Bir başka deyişle, play-off oynama hakkı kazandı. Ancak, milli takımımız; Dünya Kupası’na gidebilmek adına ilk olarak Portekiz’i ardından da İtalya – Kuzey Makedonya maçının galibini yenmek zorunda! Bir başka deyişle, işimizin bir hayli zor olduğunu söyleyebiliriz.

Brezilya ve Arjantin Dünya Kupası’na Katılmayı Garantilediler

dünya kupası

Dünya Kupası elemeleri; yalnızca Avrupa kıtasından ibaret değil! Hatta, Dünya Kupası denildiği zaman akla Brezilya ve Arjantin’in geldiğini söyleyebiliriz. Dünya Kupası Güney Amerika elemeleri de tüm hızıyla devam ediyor. Brezilya ve Arjantin; gruptaki maçlar tamamlanmadığı halde daha şimdiden Dünya Kupası’na katılmayı garantilediler. Üçüncü ve dördüncü sırayı elde etmek adına Ekvador, Kolombiya ve Peru arasında büyük bir yarışın olduğunu söylemeliyiz. Buna ek olarak, grubu beşinci sırada bitiren ülke ise play-off oynama hakkı kazanacaktır.

Afrika Elemeleri Devam Ediyor

Dünya Kupası Afrika Elemeleri’nde 10 grup bulunuyor. Ancak, bu takımlardan yalnızca beşi Dünya Kupası’na katılma hakkını elde edecek. Cezayir, Tunus, Nijerya, Kamerun, Mali, Mısır, Gana, Senegal, Fas ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin bu beş takım arasında yer alabilmek adına en avantajlı ülkeler arasında bulunduklarını söyleyebiliriz.

Kuzey ve Orta Amerika Elemeleri Ne Durumda?

Bu kıtadan üç takımın kendisine Dünya Kupası’nda yer bulacağını ifade etmeliyiz. Ayrıca, Güney Amerika ülkesi ile Kuzey Amerika ülkesi arasında oynanacak play-off ile beraber bir takım daha Dünya Kupası’na katılabilecek. Bu noktada, Kanada, ABD ve Meksika arasında kıyasıya bir yarış var.

Son olarak, Asya ve Okyanusya elemelerinden bahsedelim. Dört Asya ülkesi ve bir de Asya – Okyanusya play-off maçından gelecek takımla beraber beş ülkenin Dünya Kupası’nda yer alacağını ifade etmeliyiz. Ayrıca, Katar; ev sahibi olduğu için hali hazırda Dünya Kupası’na katılmayı garantiledi.