Dünya Kupası

2014 Dünya Kupası’nda Rusya İçin Doping İddiası

2014 yılında gerçekleşen Dünya Kupası organizasyonuna ilişkin çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Tüm spor dünyasını karıştıran bu iddiaya göre Rusya organizasyon sürecinde doping kullandı.

Tüm koronavirüs salgını sürecinde spor faaliyetlerinin durması ile gözler geçmiş spor müsabakalarına çevrildi. 2014 yılında gerçekleşmiş olan Dünya Kupası etkinliğine ilişkin ise son derece çarpıcı bir iddia ortaya ayıldı.

Ortaya atılan iddiaya göre Rusya, 2014 yılında gerçekleşen müsabakalarda doping yaptı. Ayrıca Dünya Kupası’nın 2014 yılındaki mücadeleleri sırasında Milli Takım devlet desteği ile bu dopingi elde etti. Bu çarpıcı iddiaya göre ise 36 sporcunun adı bu haberler içerisinde yer aldı.

Özellikle geçtiğimiz aylarda organizasyona ilişkin rüşvet iddialarının ortaya atılmasının sonrasında, bu doping iddiası ile UEFA gündemi yine karışmış oldu.

Geçmişte De Ceza Almışlardı

Katar ve Rusya’nın geçmiş dönemde ev sahipliği konusunda da rüşvet kullanma iddiası ortaya atılmış ve duruma ilişkin ülkelerden de açıklama gelmişti. Amerika Birleşik Devletleri tarafından belgelenerek paylaşılan rüşvet olaylarının ardından ise bir de 36 futbolcuda doping konusu gündeme geldi.

WADA’nın raporlarının ise önümüzdeki birkaç gün içerisinde FIFA ve UEFA tarafına ulaşması bekleniyor. Öncesinde Rus atletlerin de önemli bir kısmında doping cezasının görülmesi ise, bu iddiayı doğrular nitelikle bir geçmiş niteliğinde oldu.

Güncel Yazılar