2006 Dünya Kupası

2006 Dünya Kupası Rüşvet Olayı

İsviçre Federal Başsavcılığı, 2006 Dünya Kupası ile ilgili açmış bir rüşvet davası açmış ve gündeme oturmuştu. Fakat açılan dava herhangi bir sonuca ulaşamadan dün itibariyle zaman aşımına uğradı.

Söz konusu olay ise 2002 yılında gerçekleşmişti. Franz Beckenbauer, döneminde Adidas sahibi olan Robert Louis Dreyfus’tan 10 Milyon kadar İsviçre Frank için havale işlemi gerçekleştirmişti. Havalenin gerçekleştiği kişi ise o tarihlerde FIFA Finans Departmanı’nın başında konumlanan Katarlı üye Mohamed bin Hammam idi.

Bu havalenin ardından ise 3 yıl geçti ve 27 Nisan 2005 tarihinde, bir para transferi daha gündem oldu. Bu tarihte 2006 Dünya Kupası Organizasyon Komitesi, aynı miktar bedeli FIFA’ya Dünya Kupası için gönderdi. Notta yer alan Dünya Kupası ihtiyaçlarını karşılama açıklaması ise dekontta yer almasıyla dikkatleri çekti.
Böyle bir organizasyonun olmaması ve FIFA’nın da parayı Robert Louis-Dreyfus’a geri göndermesi de yine o süreçte yaşanan durumlardan biri olmuştur.

15 Yılı Tamamlandı
Söz konusu olay ise 2019 yılının Ağustos ayında ilk kez ortaya çıktı. Fakat açılan dava, koronavirüs salgını sebebiyle zaman aşımına uğradı. Bunda etkili olanlar arasında mahkemenin salgın sebebiyle kapalı olmasının yanı sıra, 15 yılını dün itibariyle dolduran dosya ise kapatıldı.
Zaman aşımına uğrayan bu davanın ise ne kazananı ne de kaybedeni olmuş oldu.