2002 Dünya Kupası’nı Unutamadık

Türkiye 1954 yılında katıldığı İsviçre Dünya Kupası’ndan sonra 48 yıl aradan sonra Dünya Kupaları’na katılma başarısını 2002 Japonya ve Güney Kore işbirliği ile yapılan Dünya Kupası’nda gerçekleştirdi. Şenol Güneş’in teknik direktörlüğünü yaptığı milli takımımız Dünya Kupaları’ndaki en büyük başarılarını da bu turnuva da gerçekleştirdiler.

2002 Japonya & Güney Kore Dünya Kupası

2002 Dünya Kupası Asya’da yapılan ilk Dünya Kupası’dır.

Ayrıca iki ülkenin işbirliği ile gerçekleşen ilk Dünya Kupası özellini de taşımaktadır.

Son Dünya Kupası’nı kazanan takımın Elemelerde mücadele etmeden katıldığı son turnuva oldu. 1998 Dünya Kupası’nı kazanarak turnuvaya doğrudan katılan Fransa’da bu anlamda son şampiyon olarak katılan son takım olmuştur.

1998 Dünya Kupası’nı kazanan Fransa, tek gol bile atamadan turnuvadan elenmiştir.

Brezilya, Final’de Almanya’yı 2-0 mağlup etmiş ve tarihindeki 5. Dünya Kupası şampiyonluğuna ulaşmıştır.

2002 Dünya Kupası ve Millilerimiz

B Torbasından turnuvaya giren Türkiye grup aşamalarında; Brezilya, Kosta Rika ve Çin ile C Grubunda yer almıştır. Grubu 3’te 3 yaparak tamamlayan Brezilya’nın ardından, 4 puan ile 2. sırada tamamlayan Millilerimiz Son 16 Turu’na yükselmişlerdir. Son 16 Turu’nda Japonya’yı Ümit Davala’nın golü ile 1-0 mağlup ederek Çeyrek Final’e yükseldik. Çeyrek Final’de Senegal’i İlhan Mansız’ın Altın golü ile mağlup eden Türkiye Yarı Final’de Brezilya ile eşleşmiş ve müsabakayı 1-0 kaybederek 3.lük / 4. lük maçı oynamaya hak kazanmıştır. Bu maçta turnuvaya ev sahipliği yapan Güney Kore’yi 3-2 mağlup ederek, Dünya Kupaları tarihimizdeki en büyük başarımız olan üçüncülüğü elde ettik.

Brezilya’nın Şampiyonluğu

Türkiye’yi, Yarı Final’de turnuvanın dışına iten Brezilya, Güney Kore’yi 1-0 yenerek Final’e kalan Almanya ile şampiyonluk maçına çıktı. Sahadan Ronaldo’nun ikinci yarıda attığı goller ile 2-0 galip ayrıldılar ve tarihlerindeki 5. Dünya Kupası şampiyonluklarını almış oldular.

Turnuva İstatistikleri

Brezilya’nın şampiyon olduğu turnuvayı; Almanya ikinci, Türkiye üçüncü, Güney Kore’de dördüncü olarak tamamladı.

Toplamda oynanan 64 karşılaşmada 161 gole imza atıldı. Maç başına gol ortalaması yaklaşık olarak 2.52 oldu.

Turnuvanın gol kralı 8 gol atan Brezilyalı Ronaldo oldu.

Turnuva’nın asist kralı Almanya’dan Michael Ballack oldu.

Ryrnuva’nın oyuncusu ise Alman Milli takımının kalecisi Oliver Kahn seçildi.