1994 Dünya Kupası Ve Doping Skandalı

FİFA, 1988 yılında yaptığı toplantıda Fas ve Brezilya’nın önünde ABD’yi tercih etti ve 1994 Dünya Kupası’nın ABD tarafından düzenlenmesine karar verildi. Bazı kesimler ABD’de futbola verilen önemin düşük olacağı ve seyirci sıkıntısı yaşanacağı için bu kararı eleştirdiler. Fakat ortalama 69.000 kişi önünde oynanan maçlar bu eleştirinin yersiz olduğunu gösterdi.

1994 Dünya Kupası Ses Getiren Olaylar

Arjantinli oyuncu Diego Armando Maradona’nın doping sebebiyle turnuvadan ihraç edilmesi gündeme bomba gibi düştü.

Turnuvadan sonra Kolombiyalı oyuncu Escobar’ın kendi kalesine attığı gol sebebiyle ülkesinde öldürülmesi gerçekten son derece üzücü bir olaydı.

42 yaşında Kamerun Milli takımının formasını giyen Roger Milla, Dünya Kupaları tarihinin en yaşlı oyuncusu oldu. Fakat bu unvan 2014 yılında Kolombiyalı file bekçisi Mondragon’a geçti. Mondragon 47 yaşında Dünya Kupası’nda ülkesinin formasını terletti.

Rusya’nın Kamerun’u 6-1 yendiği müsabakada 5 gol atmayı başaran Oleg Salenko, Dünya Kupaları’nda bir maçta en fazla gol atan oyuncu unvanını kazandı.

İlk kez bir Dünya Kupası’nın kazananı penaltı atışları sonucunda sahibini buldu. Brezilya, İtalya’yı penaltı atışları sonucunda mağlup ederek şampiyonluğa uzandı.

Brezilya’nın 4.Şampiyonluğu

24 takımın katıldığı turnuvada İsveç, Rusya ve Kamerun’un bulunduğu B Grubu’nda yer alan Brezilya grubu lider tamamladı ve Son 16 Turuna kaldı. Bu turda turnuvaya ev sahipliği yapan ABD ile eşleştiler ve müsabakayı 1-0 kazanarak Çeyrek Final’e kaldılar. Çeyrek Final’de Hollanda’yı 3-2; Yarı Final’de ise İsveç’i 1-0 ile geçtiler. Final’de Bulgaristan’ı kupanın dışına iten İtalya ile karşılaştılar. Normal süresi ve uzatma bölümleri 0-0 sonuçlanan müsabakada penaltı atışları sonucunda rakiplerini mağlup ettiler ve tarihlerindeki 4. Dünya Kupası Şampiyonluklarına uzandılar.

1994 Dünya Kupası İstatistikleri

Toplam 52 müsabakanın oynandığı turnuvada 141 gol atıldı. Maç başına gol ortalaması yaklaşık olarak 2.71 olarak gerçekleşti.

Turnuvada 6’şar gol atmayı başaran; Rus oyuncu Oleg Salenko ve Burgar oyuncu Hristo Stoiçkov gol kralları oldular.

Turnuvanın en iti oyuncusu Brezilya adına Romario seçildi.

Brezilya’nın şampiyon olarak tamamladığı turnuvada; İtalya ikinci, İsveç üçüncü, Bulgaristan ise dördüncülük ile yetindi.