1962 Şili Dünya Kupası’nda Kemik Sesleri

FİFA, organizasyonlarının 7.si olan 1962 Şili Dünya Kupası, Güney Amerika Kıtası’nda yapılan 3. Dünya Kupası’dır. Şili bu organizasyona ilk kez ev sahipliği yapmaktadır. Dünya Kupaları arasında en sert geçen Dünya Kupası olarak bilinir. Grup aşamaları sırasında oynanan ilk 12 maçta tam 37 futbolcu sakatlanmıştır. Brezilya’nın dünya yıldızı Pele’de 2. karşılaşmada sakatlanmış ve turnuvayı kapatmıştır.

Turnuva öncesinde 1960 yılında Şili büyük bir deprem felaketi ile karşılaşmıştır. Yaşanan 9.5 şiddetindeki deprem ile turnuvanın oynanacağı stadyumlarda büyük hasarlar meydana gelmiştir. Fakat Şili turnuvayı düzenlemekten vazgeçmemiş ve tüm statları onararak 1962 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmıştır.

1962 Şili Dünya İlginç Olaylar

Grup Aşamaları sırasında oynanan Şili – İtalya maçının ardından, Şili’deki bazı dükkanlar ‘’ İtalyanlar giremez. ‘’ yazısı asmışlardır.

Final maçının heyecanına dayamayan 4 Brezilyalı taraftar kalp krizi geçirmişlerdir.

Brezilya, Çekoslovakya’yı Final’de 3-1 mağlup ederek şampiyonluğa ulaşmıştır.

Brezilya’nın Şampiyonluğu

16 takımın katıldığı turnuvada Brezilya, son şampiyon olarak turnuvaya katıldı ve 1. Torbadan kuraya girdi. 3. Grupta yer alan Brezilya; Çekoslovakya, İspanya ve Meksika ile aynı grupta yer aldı. Grubu mağlubiyet yüzü görmeden tamamlayan Sambacılar, isimlerini Son 16 Turu’na lider olarak yazdırdılar. Son 16 Turu’nda İngiltere’yi 3-1 ile geçtiler. Yarı Final’de ise turnuvaya ev sahipliği yapan Şili ile eşleştiler ve müsabakayı 4-2 kazanarak Final’e kaldılar. Yugoslovya’yı 3-1 mağlup eden Çekoslovakya ile tarihlerindeki 2. Dünya Kupası şampiyonluklarını yaşamak için karşı karşıya geldiler. Grup aşamalarında 0-0 berabere kaldıkları rakiplerini 3-1 mağlup ettiler ve Dünya Kupaları’ndaki 2. şampiyonluklarını kazandılar.

Turnuvanın İstatistikleri

Brezilya’nın şampiyon olarak tamamladığı turnuvada; Çekoslovakya ikinci, Şili üçüncü, Yugoslovya ise dördüncü oldu.

1962 Şili Dünya Kupası’nda 32 karşılaşma oynandı ve toplamda 89 gol atıldı. Maç başına düşen ortalama gol sayısı 2.78 oldu.

Turnuvada gol krallığını tam 6 oyuncu paylaştı. Bu oyunculara göz atacak olursak; Brezilya’dan Vava ve Garrincha; Şilili Leonel Sanchez, Macar Florian Albert, Sovyetler Birliği’nden Valentin Ivanov ve Yugoslovya’dan Drazan Jerkoviv attıkları 4’er gol ile gol krallığını paylaşmışlardır.