1950 Dünya Kupası ve Millilerimiz

II. Dünya savaşı sebebiyle 12 yıl ara verilen turnuva, 1950 Brezilya Dünya Kupası ile tekrar faaliyete geçti. Jules Rimet Kupası adıyla  bilinen bu kupayı Brezilya’yı  2-1 mağlup eden Uruguay kazandı. Maracana Stadyumu’nda yaklaşık 200 bin kişinin izlediği bu müsabaka sadece Dünya Kupaları Tarihi’nin değil, tüm maçlarda en fazla seyircinin izlediği futbol karşılaşması olarak da tarihe geçmiştir.

Türkiye Dünya Kupası Elemeleri’nde Suriye’yi 7-0 gibi farklı bir skor ile mağlup etmiş ve Brezilya’da düzenlenen 1950 Dünya Kupası’na gitme hakkını elde etmişti. Fakat yol masraflarının fazla olması nedeni ile millilerimiz turnuvadan çekilme kararı aldılar. Böylelik ile katılma hakkı elde ettiğimiz ilk turnuvaya da maddi olanakların yetersizliği sebebiyle katılamamış olduk. Açıkçası bu günlere baktığımızda ne denli zorlu yollardan geçildiğinin bir göstergesi.

Eğer turnuvaya katılabilseydik. Hindistan, Meksika ve ABD’nin bulunduğu 4. Torbadan katılacaktık.

Ayrıca milli takımımız haricinde farklı sebeplerden dolayı da olsa 2 takım daha turnuvaya katılmadı. Bu takımlar İskoçya ve Fransa. Bu şartlar altında 16 takım ile yapılması gereken turnuva 13 takımın katılımı ile gerçekleşti.

13 takım 4’erli gruplar oluşturacaklardı. Fakat takım sayısı eksik olduğu için 3. Grupta 3 takım, 4. Grupta ise sadece 2 takım yer aldı.

İlk grubu lider tamamlayan Brezilya, 2. Grubu lider tamamlayan İspanya, 3. Grubu lider tamamlayan İsveç ve 4. Grupta sadece 1 maç kazanarak grubu lider tamamlayan Uruguay üst tura yükseldiler.

Format gereği bu 4 takım yeni bir grup oluşurdular ve kendi aralarında maçlar yaptılar. Grupta Uruguay ve Brezilya arasında oynanan son müsabaka Final niteliği taşıdı. Uruguay mücadeleyi 2-1 kazandı ve tarihindeki 2. Dünya Kupası şampiyonluğunu da elde etmiş oldu.

Uruguay’ın kazandığı turnuvada Brezilya ikinci, İsveç üçüncü, İspanya ise dördüncü oldu.

Toplamda 22 müsabakanın onandığı 1950 Brezilya Dünya Kupası’nda 88 gol atıldı. Maç başına gol ortalaması 4 oldu.

Turnuvada Brezilya forması ile 9 gol atmayı başaran Ademir turnuvanın gol kralı olmayı başardı.

Turnuvaya ilk kez katılma hakkını elde eden Türkiye’nin Hindistan masraflarını karşılayamayacağı için turnuvadan çekilmesi futbol tarihimizde acı bir yara olarak yerini aldı.